Naličje grada prije 100 godina: fotografije iz zbirki liječnika Vladimira Ćepulića i Luje Thallera
Naličje grada prije 100 godina: fotografije iz zbirki liječnika Vladimira Ćepulića i Luje Thallera
Studijska izložba iz fundusa Hrvatskog muzeja medicine i farmacije HAZU
Naličje grada prije 100 godina: fotografije iz zbirki liječnika Vladimira Ćepulića i Luje Thallera
Knjižnica Božidara Adžije, Trg kralja Petra Krešimira IV. 2, Zagreb, 15. travnja – 15. svibnja 2025.
Izložba je prvi put bila postavljena u Etnografskom muzeju u Zagrebu od 21. ožujka do 2. lipnja 2024., u vrijeme obilježavanja 150. obljetnice Hrvatskoga liječničkog zbora, čiji je jedan od predsjednika zaslužan za veći dio izloženog materijala.
Sada se izložba i katalog predstavljaju korisnicima i posjetiteljima Knjižnice Božidara Adžije koja djeluje u sastavu Knjižnica grada Zagreba.
Izložba i katalog prikazuju osobit pogled na zagrebačku stambenu bijedu optikom socijalne patologije s naglaskom na tuberkulozu u prvim desetljećima 20. stoljeća na temelju sačuvane zbirke fotografija iz ostavštine liječnika Vladimira Ćepulića (1891. – 1964.), jednog od predsjednika Hrvatskoga liječničkog zbora (1935. – 1945.) i Luje Thallera (1891. – 1949.), začetnika hrvatske medicinske historiografije. Fotografije socijalne bijede koje se predstavljaju na izložbi nastale su na poticaj liječnika Vladimira Ćepulića i Luje Thallera sa svrhom oblikovanja svojevrsne potvrde propitivanju organske podloge društva u prvoj polovini 20. stoljeća. Pritom su u sklopu zdravstveno-prosvjetiteljskih kampanja pridonosile utemeljenju novog sustava vrijednosti unutar medicine i društva. Navedene zbirke koja sadrže ukupno 132 fotografije danas se nalaze u Hrvatskome muzeju medicine i farmacije Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti, a poslužile su kao polazište u razmatranju pojavnosti socijalne fotografije na području Hrvatske, ali i socijalne medicine/patologije s osobitim naglaskom na tuberkulozu početkom 20. stoljeća. Istaknuta je njihova rana pojavnost kao do sada nezapaženi segment socijalne fotografije u Hrvatskoj te muzeološka vrijednost kao akvizicije prvog Muzeja za povijest zdravstva koji je osnovan 1944. u Zagrebu pri Hrvatskome liječničkom zboru. Osim kataloških opisa i fotografija svih eksponata, dvojezični katalog izložbe (hrv./engl.) sadrži uvodni tekst izv. prof. dr. sc. Stelle Fatović-Ferenčić, dr. med., znanstvene savjetnice u trajnom zvanju iz Odsjeka za povijest medicinskih znanosti i upraviteljice Zavoda za povijest i filozofiju znanosti HAZU, doc. dr. sc. Martina Kuhara, dr. med., višeg znanstvenog suradnika u Odsjeku za povijest medicinskih znanosti Zavoda za povijest i filozofiju znanosti HAZU i Silvije Brkić Midžić, muzejske savjetnice i upraviteljice Hrvatskog muzeja medicine i farmacije HAZU.
Radno vrijeme Knjižnice Božidara Adžije: pon – pet 8:00 – 20:00, sub 8:00 – 14:00
IMPRESUM IZLOŽBE
Nositelji projekta
Hrvatski muzej medicine i farmacije HAZU
akademik Marko Pećina, voditelj Muzeja
izv. prof. dr. sc. Stella Fatović-Ferenčić, dr. med., zamjenica voditelja Muzeja
Silvija Brkić Midžić, upraviteljica Muzeja
Odsjek za povijest medicinskih znanosti Zavoda za povijest i filozofiju znanosti HAZU
doc. dr. sc. Martin Kuhar, dr. med.
Partneri na projektu
Hrvatski liječnički zbor
prof. dr. sc. Željko Krznarić, predsjednik Zbora
Knjižnica Božidara Adžije (KGZ), Zagreb
Ivan Jelić, voditelj
Autori koncepcije izložbe
Silvija Brkić Midžić, prof.
izv. prof. dr. sc. Stella Fatović-Ferenčić, dr. med.
- sc. Martin Kuhar, dr. med.
Vizualni identitet i grafičko oblikovanje izložbenih materijala
Studio Rašić
Ante Rašić
Priprema za tisak
Studio Rašić
Ankica Penava-Pejčinović
Postav izložbe
Silvija Brkić Midžić
Vesna Lovrić Cvjetković
Digitalizacija muzejske građe
Goran Vržina
Realizaciju izložbe financijski su podržali Ministarstvo kulture i medija RH, Gradski ured za kulturu i civilno društvo Grada Zagreba, Hrvatski liječnički zbor i Hrvatsko torakalno društvo Toraks.
Digitalizacija muzejske građe financirana je sredstvima Zaklade za znanost u okviru projekta IP-2019-04-1772.